Mózg to najwspanialszy i najpotężniejszy komputer. Posiadamy go na wyłączność i to od urodzenia. To on sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. Jest niewiele większy od grejpfruta. Waży ok. 1500 gramów. Tylko tyle, czy aż tyle? Dzięki połączeniom pomiędzy komórkami nerwowymi - synapsom -możemy się uczyć. I to właśnie stanowi o jego potędze! Dbamy o ciało, szlifując formę i rzeźbiąc figurę na siłowni, często zapominając o gimnastykowaniu ... umysłu?!?! A można to robić nie wychodząc z domu!? Zacznijmy od drobnych i prostych ćwiczeń. Z pełnym przekonaniem i ... zawodowego punktu widzenia polecam CZYTANIE jako pierwsze ćwiczenie.

"Książka to lekarstwo dla umysłu" to hasło, które już w starożytności w bibliotece aleksandryjskiej witało czytelników, zachęcając do czytania jednocześnie. Czytając, ćwiczymy nie tylko technikę czytania, ale i wiele innych umiejętności! Np. zdolność do empatii i intuicji (dzięki śledzeniu i przeżywaniu perypetii bohaterów powieści). Czytane historie pobudzają także do przetwarzania ich w umyśle. Przeczytane teksty "żyją" w nas przez jakiś czas, stymulując mózg do kreowania rzeczywistości - "kto czyta, żyje podwójnie" (U.Eco), a nawet "kto czyta-żyje wielokrotnie" (J.Czechowicz).

Na bazie tekstów i czytania można przeprowadzić wiele ćwiczeń rozwijających nasze zdolności intelektualne, usprawniające pamięć, zwiększające zdolność do skupienia się i precyzji. Czytanie niweluje stres, wprowadzając nas w świat fikcji i fantazji. To tylko niektóre z zalet czytania, które powinny zachęcić nas do jego ćwiczenia.

Wasza biblioteka szkolna proponuje wam kilka zabaw opartych na lekturach szkolnych. Tak dla rozgrzewki 😉 zaczynamy od tych najłatwiejszych, znanych jeszcze z podstawówki i z gimnazjum)

ŁAMIGŁÓWKA LEKTUROWA

Rozwiązaniem jest tytuł książki kojarzący się z czterema wymienionymi hasłami:

 1. mur – spór – komedia –
 2. rusyfikacja – szkoła – Marcin Borowicz –
 3. Poznań – pamiętnik – nauczyciel -
 4. róża – Pilot – książę –
 5. śmierć – córka – poezja –
 6. siostra – tragedia – maliny –
 7. rycerz – średniowiecze – epos –
 8. tragedia – władza – konflikt pokoleń –
 9. bogowie – mity – Olimp –
 10. Paryż – komedia – sknerstwo –
 11. średniowiecze – historia – rycerze –
 12. romantyzm – duchy – dramat –
 13. Warszawa – harcerze – wojna –
 14. nowela – nauczycielka – praca u podstaw –
 15. śmierć – nieuleczalna choroba – szpital -
 16. tragedia – miłość – Werona –
 17. czarodziej – wędrówka – przygoda

 

                                                    POWODZENIA !!!!!!!!!!!!!

Joomla SEF URLs by Artio
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd