Książki na wakacje - nowościDrodzy maturzyści, matura z języka polskiego zbliża się wielkimi krokami. Oto linki do stron, na których znajdziecie informacje przydatne do szybkiej powtórki. Powodzenia.

http://motywyliterackie.pl/

http://tekstykulturydomatury.pl/category/motywy/

https://polskatimes.pl/quiz/4944,powtorka_z_lektur_przed_matura_z_polskiego_odpowiesz_na_wszystkie_pytania_quiz,q,t.html

http://aleklasa.pl/matura/c332-akademia-maturalna/lektury-do-matury

 https://www.e-korepetycje.net/artykuly/jak-napisac-rozprawke

 

 


Jerzy Bralczyk to autorytet w dziedzinie języka polskiego. Zachęcamy do wysłuchania jego wypowiedzi dostępnych w Internecie:

 

https://www.dailymotion.com/video/x49i5r9


Czy zawsze mówimy logicznie?

Logiczne i poprawne budowanie wypowiedzi jest sztuką, której trzeba się nauczyć. Nie wystarczy po prostu tylko mówić, by inni nas właściwie rozumieli. Cudzoziemcy, którzy zaczynają uczyć się języka polskiego, na początku popełniają wiele błędów. Ich pomyłki często utrudniają nam dotarcie do sensu wypowiedzi. Zabawne stają się też komplementy typu Na twarzy ci ta sukienka (co oznacza: Do twarzy ci w tej sukience). Czy jednak sami zawsze mówimy poprawnie?

Przesłany materiał, mam nadzieję, że pobudzi Was do refleksji i pracy.

https://epodreczniki.pl/b/Punqhv3fM

 


Zachęcamy do aktywności czytelniczej!

Warto sięgnąć po klasykę.

Zachęcamy do czytania nowości wydawniczych, ale równie inspirujące mogą być książki wydane 100 , 50 lat temu. Pewne sytuacje, na które napotykamy w życiu są uniwersalne. Fakt, iż o niektórych utworach mówi się niezmiennie przez 200 lat, że są wybitne, zapewne jest znaczący.  Nie uprzedzajmy się więc. Na półce w domu pewnie znajdziecie: ”Nad Niemnem”, „Ogniem i Mieczem”, „Annę Kareninę” itp…..Sięgnijcie po jedną z tych „starych”książek,  a przekonacie się, że może być to początek wspaniałej przygody.

https://niebieskapapuzka.wordpress.com/2016/10/06/czy-wart-jeszcze-czytac-klasyke/

https://setna-strona.blogspot.com/2016/10/dlaczego-warto-siegac-po-klasyke.html

 

 


W wolnym czasie zachęcamy was do wirtualnych spacerów po Muzeach.

https://www.google.com/maps/@52.2323689,20.9813058,2a,64.4y,39.48h,83t/data=!3m6!1e1!3m4!1sB2SXc5M6OloAAAQ7LvKntw!2e0!7i13312!8i6656

https://www.ai360.pl/panoramy/278

https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=34844#/69124/179.998

 


Zbliża się rocznica Konstytucji 3 Maja 1791r. Poniżej kilka wierszy i pieśni o tym zdarzeniu

„RADOSNY DZIEŃ”

Dniu radości, dniu wesela!

Jak szeroki polski kraj,

Niechaj okrzyk w niebo strzela

Vivat! Vivat! Trzeci Maj!

 

        Naród z królem, król z narodem
        Odrodzenia ziścił sen …
        w upojeniu cudnem, młodem
        niech nam dzień rozbłyska ten

Trzeci Maja! … Wielki Boże!

dłonie bratnie złączmy wraz!

Cóż się oprze, któż nas zmoże?

Bóg nad nami! Polska w nas!

 

         Zorza świta, dzień się rodzi –
        Po wolności sięgnij raj!
        W górę serca starzy, młodzi!

  Vivat! Vivat! Trzeci Maj.

„ŚLUBOWANIE” Józef Stemler

 

 Rozwiń skrzydła, orle biały –

i koroną złotą świeć.

Do przeszłości Polski całej

w sercach naszych miłość wznieć!

 

        Srebnopióry ptaku nasz,

Ty nam drogi w przyszłość wskaż;

Chrobrych myśli i Maja brzask –

wykuć czynem w Polski blask.

 

Rozwiń skrzydła, orle biały,
szybuj w niebo, w słońce leci …

Wolny, silny, w pełni chwały,

siłę polskiej woli nieć!...

 

           Ducha polski wciąż odradzać

 O Boże, Ty mocy daj!

I ludzkości drogę wskazać …

Tak ślubujem – w Trzeci Maj.

 


23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki organizowany jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Ciekawostka, dlaczego taka data:

W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i urodzili się lub zmarli innych wybitni twórcy.

W tym szczególnym dniu nie brakuje wydarzeń związanych z promocją czytelnictwa. W Tym roku jest inaczej.

Wy jednak indywidualnie świętujcie-przeczytajcie ciekawą książkę.


Z okazji 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej zachęcam wszystkich Uczniów i nie tylko na krótki, wirtualny, choć pełen emocji spacer po Lesie Katyńskim oraz do zapalenia wirtualnego Światła Pamięci. Być może zainspiruje was do napisania eseju, opowiadania lub wiersza…
Witajcie!

Podrzucamy wam  zestaw przydatnych stron, aplikacji i programów do wykorzystania jako alternatywę spędzenia wolnego czasu .

Blogger

Bezpłatna platforma do tworzenia i prowadzenia blogów. Dużą zaletą Bloggera jest intuicyjność, przejrzystość oraz bogate możliwości modyfikacji układu oraz wyglądu bloga. Aby korzystać z platformy nie trzeba mieć żadnej wiedzy z zakresu programowania czy edycji grafiki. W przeciwieństwie do niektórych systemów zarządzania treścią (jak np. Wordpress) nie trzeba w przypadku omawianego narzędzia Google instalować specjalnych wtyczek ani wykonywać aktualizacji. Użytkownik może się skupić na dodawaniu treści oraz na dostosowywaniu wyglądu bloga do własnych potrzeb. Zaawansowani znawcy technologii informacyjno-komunikacyjnych mogą tworzyć bardziej wyrafinowane projekty. Blogger umożliwia importowanie z zewnątrz zaawansowanych szablonów oraz uruchamianie licznych dodatków. Dostępna jest też aplikacja mobilna na urządzenia.

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska

ToonyTool

ToonyTool.com to darmowy internetowy kreator kreskówek i narzędzie do tworzenia krótkich scenek komiksowych, memów. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga rejestracji. Podczas tworzenia historyjek użytkownik może skorzystać z: teł, postaci, chmurek z tekstem, rekwizytów udostępnionych w programie lub z obrazów własnych, zapisanych na dysku komputera. Gotową pracę można wydrukować, pobrać w formacie JPG, udostępnić w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, Google+), wysłać e-mailem.

Kreator awatarów

Strona pozwala na stworzenie zindywidualizowanej postaci. Wszystkie elementy twarzy awatara można modyfikować: zmienić kształt twarzy, oczy, włosy, strój itp., dodać tło, a później pobrać grafikę na dysk komputera w dwóch rozmiarach w postaci pliku png.

EduKanał

Kanał w serwisie YouTube zawierający streszczenia i opracowania lektur omawianych na wszystkich etapach edukacyjnych.

Akademia lektur

Kanał w serwisie YouTube zawierający omówienia lektur szkolnych, które pozwolą przypomnieć uczniom najistotniejsze wątki, postaci i zagadnienia.

WriteComics

Prosty generator online do tworzenia zabawnych komiksów. Jest bardzo intuicyjny, nie wymaga rejestracji, posiada polskie czcionki. Umożliwia tworzenie komiksu tylko z wykorzystaniem grafiki dołączonej przez producenta. Nie ma możliwości wykonywania własnych postaci i dołączania własnych zdjęć czy rysunków. Po opublikowaniu wykonanego komiksu można pobrać do niego link.

StripGenerator

Proste narzędzie do tworzenia czarno-białych komiksów bez konieczności posiadania konta. Zawiera różne ramki, zestawy znaków, postacie, obiekty, kształty, dymki dialogowe, gotowe teksty. Dodawanie elementów graficznych odbywa się na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Brak możliwości wstawienia tła w postaci gotowego obrazka. Gotową pracę można zapisać lub wydrukować.


Pragniemy poinformować, że jako nauczyciele-bibliotekarze pełnimy dyżur konsultancki dla uczniów, rodziców i nauczycieli szkoły, służąc również pomocą w wyszukiwaniu i udostępnianiu linków do tematycznych zasobów internetowych oraz innych potrzebnych informacji przydatnych dla uczniów. W razie potrzeby prosimy o kontakt przez dziennik lub mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

1.Zachęcamy Wszystkich do redagowania nowego numeru „Strefy Młodych”.

Jeśli chcesz się podzielić  swoimi przemyśleniami, ocenić obecną sytuację, zaprezentować swój talent,  zachęcić do przeczytania ciekawej książki, oglądania dobrego filmu itd. napisz artykuł do „Strefy Młodych”. Przeczytaj też stare numery gazety ( są dostępne na stronie internetowej szkoły). Opublikujemy Twój artykuł w kolejnym numerze gazety lub jeśli nasza kwarantanna się przedłuży na stronie szkoły. Możesz napisać felieton, wywiad, esej, reportaż itd. Gotowy artykuł, jego zarys, pytania (jeśli będziesz miał) prześlij na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

2. Przeczytałeś ciekawą książkę, obejrzałeś ciekawy film. Podziel się z innymi swoimi wrażeniami-napisz recenzję. Opublikujemy ją jako inspirację dla Twoich kolegów.


Znaleźliśmy się w niecodziennej sytuacji. W związku z panującą epidemią koronawirusa, zamknięte zostały szkoły, kina, teatry,  w tym także księgarnie. Odgórny nakaz zostania w domu, daje szansę na nadrobienie książkowych zaległości. Na szczęście żeby kupić książki, nie musicie wychodzić z domów. Rozwiązaniem dobrym na czas kwarantanny jest zaopatrzenie się w ebooki, które można czytać na czytnikach, tabletach, z ekranu smartfona, a nawet komputera.  

Przydatne mogą okazać się poniższe linki:

https://www.legimi.pl/

https://ebook.pl/ 

https://wolnelektury.pl/

https://www.wattpad.com/

https://bookini/

 

                                                                        POWODZENIA!

 

Our website is protected by DMC Firewall!