Umarłych wieczność dotąd trwa

Dokąd pamięcią im się płaci 

                                 (Wisława Szymborska)

   Dla pamięci o tragedii Holocaustu, ale także, aby budować tolerancję i kształtować obecną rzeczywistość jako cywilizację miłości i pokoju organizowane są Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci  o Ofiarach Holocaustu. Społeczność kołaczycka także uczciła pamięć Żydów, którzy kiedyś mieszkali w miasteczku i podzielili los całego narodu skazanego na zagładę.

  Uroczystość przygotowana przez Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach i Urząd Miejski w Kołaczycach rozpoczęła się modlitwą ekumeniczną nad mogiłą żydowską w lesie w Krajowicach. Szczególnej wymowy nabierały polskie psalmy, czytane przez ks. Władysława Depę i  psalmy w jidysz, śpiewane przez prof. Jonatana Webera.

   Pani Małgorzata Salacha, Burmistrz Kołaczyc, otwierając uroczyste obchody, podkreśliła potrzebę kultywowania pomięci o przeszłości i Ofiarach. Wstrząsające fakty związane z zagładą Żydów na Podkarpaciu przedstawiła Pani prof. Elżbieta Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego.  Natomiast historię kołaczyckich Żydów, ich wojenną zagładę ukazywał film przygotowany przez  uczniów  Liceum w Kołaczycach, oparty na wspomnieniach mieszkańców Kołaczyc i Nawsia Kołaczyckiego. (Film dostępny jest na stronie szkoły).

   W świat przedwojennych Kołaczyc,  gdzie wspólnie obok siebie żyli  Polacy i Żydzi, przeniósł wszystkich spektakl  przygotowany przez szkolne koło teatralne.  Młodzież  w poruszającej formie oddała atmosferę katastrofy świata żydowskiego, tragedię Holocaustu, niszczenia godności i człowieczeństwa.

   Podczas uroczystości rozstrzygnięto także Gminny Konkurs Literacko-Plastyczny „Tolerancja to sprawa umysłu i serca”. Nagrodą dla laureatów Konkursu jest wycieczka połączona z żywą lekcją historii w Niemieckim Nazistowskim Obozie Zagłady Auschwitz –Birkenau.

Jury przyznało nagrody:

w kategorii –prace literackie:

1 miejsce-Aleksandra Leśniak (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)

2 miejsce-Klaudia Kaleta (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy), Julia Grzebień (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)

3 miejsce-Wiktor Cieślik (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)

Wyróżnienie-Jonatan Maciejowski (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy)

w  kategorii-prace plastyczne:

1miejsce-Julita Zięba (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)

2 miejsce-Justyna Iskra (LO Kołaczyce)

3 miejsce- Michał Hendzel (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy)

Wyróżnienie-Karol Janik (Publiczna Szkoła Podstawowa w Kołaczycach)

                    Katarzyna Sypień (LO Kołaczyce)

                    Natalia Maziarz (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)

                    Kinga Michalska(Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)

   Dla wszystkich uczestników:  seniorów, pamiętających tragedię Holocaustu, ludzi w średnim  wieku i tych najmłodszych – uczniów, do których należy przyszłość, uroczystości stały się piękną lekcją historii, pamięci i tolerancji.

 

Our website is protected by DMC Firewall!